TETRAS BLOG

POTĘŻNE NARZĘDZIE KOMUNIKACJI

Tetras Translations

/

Wielu ludzi nie chce uwierzyć, że najważniejszym aspektem komunikacji międzyludzkiej nie jest słowo mówione lub pisane, a wrażenia sprawiane na osobach, z którymi się komunikujemy. Czy zastanawialiście się Państwo nad tym, w jaki sposób wyrażamy nasze myśli i jak jesteśmy postrzegani przez otaczających nas ludzi? To, co jest widoczne dla oka i nie zostanie przegapione przez uważnego obserwatora, to język ciała. W wielu przypadkach ujawni o naszych opiniach, uczuciach i działaniach więcej, niż byśmy chcieli. Dlatego właśnie komunikacja to nie tylko słowa i treść. Liczne badania wykazały, że słowa zawierają tylko 7% wszystkich informacji, które postrzegamy. Kolejne 25% to barwa i modyfikacje głosu, a 68% stanowi tak zwana komunikacja niewerbalna: mimika, gesty i ruchy oczu, dotyk (haptyka), odległość w przestrzeni (proksemika), postawa ciała (posturologia), wykorzystanie czasu jako sygnału komunikacyjnego (chronemika) oraz charakter pisma (grafologia).

A jak się ma do siebie język ciała i biznes? Gesty niewerbalne mogą znacznie wpływać na nasze życie zawodowe. Zazwyczaj występują dwie sytuacje. Pierwsza dotyczy okoliczności, kiedy komunikacja niewerbalna popchnie spotkanie biznesowe w kierunku pomyślnego zakończenia. Drugą opcją jest możliwość spowodowania nieprzyjemnej sytuacji, która prowadzi do nieświadomie popełnionego nietaktu lub blamażu. Nietakt lub blamaż poinformuje naszego partnera o naszym braku przygotowania lub braku wiedzy na temat zwyczajów, tradycji, zlekceważenia prawa lub braku zainteresowania nim. Jeżeli nie jesteśmy w stanie nauczyć się podstawowych informacji o partnerze, może to doprowadzić do przedwczesnego zakończenia negocjacji handlowych, które mogą ostatecznie doprowadzić do naruszenia reputacji firmy. Błędna komunikacja niewerbalna odkrywa wszystkie nasze słabości. W związku z tym konieczne jest zwracanie uwagi nie tylko na to, co mówimy, ale również na to, jak wtedy wyglądamy.

Język ciała potrafi wyraźnie ujawnić wszystkie nasze sekrety. Trzeba przy tym wziąć pod uwagę fakt, że język ciała może się różnić zarówno pomiędzy poszczególnymi osobami, jak i pomiędzy różnymi kulturami i narodowościami. Dlatego też, jeżeli chcemy kogoś lepiej poznać, nie kierujmy się tylko pierwszym wrażeniem, ale potwierdźmy różne sygnały za pomocą dodatkowych pytań. Każdy z nas zna to uczucie, kiedy stara się komuś coś wyjaśnić, a myśli drugiej strony są skierowane gdzieś indziej. Kiedy poznamy język ludzkiego ciała, będziemy w stanie czytać innych niemal jak książkę.

Oddział Polska

Zertifikat

Inne Oddziały

Niemcy → Monachium

USA → Waszyngton

Słowacja → Żylina

Czechy → Břeclav

Szybko wiedzieć

© Copyright Tetras Translations 2024

Oddział Polska

Zertifikat

Inne Oddziały

Niemcy → Monachium

USA → Waszyngton

Słowacja → Żylina

Czechy → Břeclav

Szybko wiedzieć

© Copyright Tetras Translations 2024