TETRAS BLOG

SPEKTRUM KOLORU ZIELONEGO POSTRZEGANEGO PRZEZ LUDZKIE OKO

Tetras Translations

/

Prezentacja firmy Tetras Translations cechuje się wykorzystaniem koloru zielonego. Zielony to kolor natury, spokoju i relaksu. Jego znaczenie dla człowieka jest głębsze niż się wydaje.

Ludzkie oko jest najbardziej wrażliwe na kolor żółto-zielony. Dlaczego tak jest? Wrażliwość ta jest konsekwencją ewolucji. „Ponad pół miliarda lat temu na dnie pradawnego morza występował mały organizm, który był w stanie widzieć. Choć ten pierwszy narząd wzroku potrafił rozpoznać wyłącznie światło i ciemność, rozpoczął jeden z najbardziej ekscytujących procesów rozwojowych na Ziemi. Naukowcy uważają, że w trakcie procesu ewolucji z plamek światłoczułych rozwinęła się ogromna gama obecnie istniejących oczu (45 – 65 typów oczu, które powstały niezależnie od siebie). Wszystkie rodzaje oczu dostosowały się do środowiska poszczególnych gatunków. Rolą oka jest umożliwienie nam widzenia poprzez przechwytywanie elementarnych cząstek światła – fotonów. Wzrok ułatwia dostęp do żywności oraz ucieczkę przed drapieżnikami.

Światło jest promieniowaniem elektromagnetycznym o długości fali od 360 nm do 780 nm. Zakres ten zawiera gamę siedmiu podstawowych kolorów, które ludzkie oko jest w stanie dostrzec. Spektrum to podział energii świetlnej według poszczególnych długości fal (częstotliwości).

Są to następujące kolory:

  • fioletowy (360nm – 420nm),
  • indygo (420nm – 480nm),
  • niebieski (480nm – 540nm),
  • zielony (540nm – 600nm),
  • żółty (600nm – 660nm),
  • pomarańczowy (660nm – 720nm) oraz 
  • czerwony (720nm – 780nm).

Kolor zielony jest jednym z 3 kolorów podstawowych, które ludzkie oko jest w stanie rozróżnić spośród 10 milionów odcieni innych kolorów. Przykładowo w ogóle nie widzimy ultrafioletu i podczerwieni. Zielony dla ludzkiego oka to coś więcej niż tylko kolor. Zielony jest dla nas przede wszystkim synonimem natury. Wszystkie rośliny, jako najbardziej popularny rodzaj żywności, są zielone, co jest spowodowane przez obecność chlorofilu. Chlorofil mocno pochłania promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali koloru niebieskiego i czerwonego, co powoduje, że odbite światło wydaje się być zielone. Ze względu na skojarzenia z życiodajnością kolor zielony jest postrzegany jako bardzo pozytywny i optymistyczny kolor.

Wpływ koloru zielonego na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne

Kolor zielony jest chłodnym i pasywnym kolorem wywołującym spokój i ciszę. Powszechnie jest uważany za najspokojniejszy ze wszystkich kolorów. Reprezentuje świeżość, spokój, nadzieję, lekkość i harmonię. Łączy się z życiem, młodością i wiosenną pogodą. Popularność koloru zielonego stale rośnie. Wyraża wartości środowiskowe i powiązanie ze środowiskiem naturalnym. Bardzo często kolor zielony jest wykorzystywany w marketingu w połączeniu z produktami ekologicznymi. Jest także kolorem miłości i współczucia. Jest skuteczny podczas problemów z sercem i nerwami, odczuwania wewnętrznego niepokoju, zaburzeń snu lub wyczerpania. Jest stosowany podczas zaburzeń medycznych pęcherzyka żółciowego, pomaga łagodzić alergię, astmę i problemy z oddychaniem. Poprawia koncentrację, pamięć i wzmacnia zmysły. Obniża ciśnienie krwi i rozszerza naczynia krwionośne. Psychologicznie oznacza nadzieję na pozytywne zmiany, nowe życie i nowy początek. Jeżeli chcesz wyczarować harmonię, wykrzesać iskry stabilności i bezpieczeństwa, wybierz kolor zielony!

Wpływ zieleni na Tetras Translations

Jak wspomnieliśmy wcześniej, zielony kojarzy się z początkiem, narodzinami czegoś nowego. Także dla naszej firmy od początku zieleń stanowiła symbol startu i rozpoczęcia nowej działalności. A jaki wpływ ma na nas po latach pomyślnego funkcjonowania na rynku? Czujemy, że mamy stale mnóstwo energii, myślimy pozytywnie, mamy nowe pomysły, wizje, cele… Chcemy nadal być wierni zieleni i uzyskać etykietę firmy ekologicznej. Staramy się minimalizować zwłaszcza ilość odpadów papierowych przez przejście na systemy elektroniczne. Wierzymy, że wybór prezentów i przedmiotów promocyjnych pomoże tym, którzy potrzebują pomocy.

Oddział Polska

Zertifikat

Inne Oddziały

Niemcy → Monachium

USA → Waszyngton

Słowacja → Żylina

Czechy → Břeclav

Szybko wiedzieć

© Copyright Tetras Translations 2024

Oddział Polska

Zertifikat

Inne Oddziały

Niemcy → Monachium

USA → Waszyngton

Słowacja → Żylina

Czechy → Břeclav

Szybko wiedzieć

© Copyright Tetras Translations 2024