TETRAS BLOG

TRADYCJA JARMARKÓW BOŻONARODZENIOWYCH

Tetras Translations

/

W dzisiejszych czasach często brakuje nam wspólnych chwil spędzonych z rodziną i przyjaciółmi. Właśnie w tym pięknym okresie przedświątecznym jesteśmy najbardziej świadomi tego deficytu. Nie inaczej wygląda to też w naszej firmie Tetras Translations. Dlatego co roku organizujemy Mikołaja dla dzieci, przejęcie wigilijne oraz bal dla wszystkich pracowników.

Nie możesz się doczekać wyjątkowej atmosfery jarmarków bożonarodzeniowych? Tradycja jarmarków bożonarodzeniowych sięga okresu późnego średniowiecza w krajach niemieckojęzycznych. Pierwszy jarmark świąteczny w Niemczech odbył się w 1310 roku w Monachium. Po pewnym czasie jarmarki osiągnęły taką popularność, że w 1384 roku król Wenzel udzielił miastu Budziszyn prawa do organizowania wolnego rynku z mięsem. Stopniowo rozwijały się też rynki w innych miastach. Ich celem było zaopatrzenie ludności w żywność, odzież i inne materiały przed okresem zimowym. W 14 wieku ich asortyment został poszerzony o ręcznie robione zabawki, kosze wiklinowe, słodycze, pieczone kasztany, orzechy i migdały. Od pierwszej połowy 20 wieku jarmarki zyskały znaczące miejsce w naszych miastach w okresie świąt Bożego Narodzenia i stopniowo rozszerzyły swoją tradycję w całej Europie. Najbardziej znane obecnie to: Wiedeń – Rathausplatz,  Budapeszt – Plac Vörösmarty, Praga – Rynek Starego Miasta, Kraków – Rynek Główny, Berlin – Alexanderplatz, Norymberga – Hauptmarkt oraz Rüdesheim – Jarmark Bożonarodzeniowy Narodów. Dzisiaj podczas jarmarków są sprzedawane lokalne specjały, tradycyjne rękodzieła i ozdoby świąteczne.

Globalizacja jarmarków bożonarodzeniowych

Jak wspomniano na początku, tradycja jarmarków bożonarodzeniowych powstała w Niemczech i Austrii. Tradycja targów bożonarodzeniowych rozprzestrzeniła się w całej Europie i dotarła nawet do USA. Na jarmarkach bożonarodzeniowych w Londynie możemy spotkać wielu ludzi różnych narodowości (np. Francuzi, Węgrzy, Turcy, Polacy, Holendrzy, Rosjanie, Rumuni, Hiszpanie, a nawet Kanadyjczycy). W Stuttgarcie tradycją stał się fiński jarmark bożonarodzeniowy, podczas którego można doświadczyć północnej atmosfery świątecznej i skosztować specjałów w postaci zupy z renifera lub kiełbasy z łosia. Z globalnego punktu widzenia ciekawym jest także Jarmark Bożonarodzeniowy Narodów w mieście Rüdesheim, który odbywa się od ponad 20 lat. W tym roku udział w nim biorą sprzedawcy z 20 różnych krajów i 6 kontynentów. Lista wszystkich uczestniczących krajów znajduje się na stronie internetowej: https://w-d-n.de/markt/aussteller/. Jarmark jest odwiedzany corocznie przez około 250 000 – 300 000 zwiedzających. Poszczególne kraje prezentują swoje narodowe specjały lub typowe produkty tradycyjne. Sprzedawcy z Mongolii sprzedają kaszmirowe swetry, Tunezyjczycy produkty z drewna oliwnego, a Francuzi oferują pieczywo, francuski szampan (Crémant), serowy kalendarz adwentowy oraz mydło lawendowe.

Magiczna atmosfera niemieckich jarmarków bożonarodzeniowych

Nieodłączną częścią jarmarków bożonarodzeniowych są specjały związane z tym wspaniałym okresem. W powietrzu unosi się zapach pięknie pachnących pierników – Lebkuchen lub Printen. Do lokalnych specjałów należą także Berliner Pfannkuchen (pączki), Chrisstollen (strucla bożonarodzeniowa), wata cukrowa, prażone migdały i pieczone kasztany. Z niemieckimi i austriackimi jarmarkami bożonarodzeniowymi jest związane także grzane wino, które jest podawane w różnych formach. Najciekawszą formą jest Feuerzangenbowle (poncz w misce z płonącymi szczypcami, zobacz: https://de.wikipedia.org/wiki/Feuerzangenbowle), Glühmost (grzane wino z jabłek) oraz Punsch (poncz) w Austrii. Ciekawostkę stanowi także piwo bożonarodzeniowe. Na jarmarkach bożonarodzeniowych dzieci otrzymują prezenty od Mikołaja i jego pomocników, Świątecznego Gościa, a w południowo-zachodniej części Niemiec od silniejszej i bardziej agresywnej wersji Mikołaja (Pelzmärtel oraz Jezusek).

Wesołych Świąt i udanego początku Nowego Roku 2018 życzy firma Tetras Translations.

Oddział Polska

Zertifikat

Inne Oddziały

Niemcy → Monachium

USA → Waszyngton

Słowacja → Żylina

Czechy → Břeclav

Szybko wiedzieć

© Copyright Tetras Translations 2024

Oddział Polska

Zertifikat

Inne Oddziały

Niemcy → Monachium

USA → Waszyngton

Słowacja → Żylina

Czechy → Břeclav

Szybko wiedzieć

© Copyright Tetras Translations 2024